Karalija
Kas mes ?

Patarimai

Apie mezgimą ir nėrimą

Apie veltinį

Ruoškime roges vasarą

KAIP SKALBTI IR PRIŽIŪRĖTI MEGZTUS IR NERTUS DRABUŽIUS

APIE VELTINĮ

Šiltas. Gražus. Margas. Plastiškas. Praktiškas. Skleidžiantis savitą energiją. Tai- veltinis. Tūkstantmečius šildęs, saugojęs gydęs žmones, jis populiarus ir šiandien.

Viena legenda byloja, kad pirmasis veltinis buvo suveltas Nojaus laive. Avys glaudėsi viena prie kitos, o nukritusią vilną ilgai mindė kanopomis. Tvanui atslūgus, toje vietoje liko margas suveltas kilimas.

Kitoje legendoje pasakojama, kad šventasis Kristoforas, bėgdamas nuo persekiotojų, savo sandalų vidų išklojo vilnos gumulėliais. Vilna, paveikta prakaito ir trinties, pavirto veltiniu.

Veltinis visada asocijuojasi su žiema, šiluma ir net sveikata...Atsiradęs daug vėliau negu audimas, gyvavo ir populiarėjo kartu su gyvulininkyste. Pradžia buvo sunki. Laukinių avių vilna beveik nesivelia, kailio plaukas neturi šiurkštaus paviršiaus ir nesukimba. O štai prijaukintas arklys ir šuo padėjo išspręsti problemą – ženkliai padidėjo naminių avių bandos. Seniausi veltinio radiniai datuojami 3000 m. pr. Kr. Daugiausiai jų randama Mažosios Azijos šalyse.

Išskiriamos skirtingos veltinio gaminimo tradicijos, išlikusios iki mūsų dienų. Nedidelius gaminius veldavo ir dekoruodavo moterys. Didelius, daug fizinės jėgos bei ištvermės reikalaujančius darbus atlikdavo vyrai. Susiklostė tradicija, kad vėlimas - vyriškas užsiėmimas. Taip buvo ir Lietuvoje. Mūsų kartos prosenelės mena, jog seniau veltinius “trindavo” vyrai, o ir veltinio vartotojas buvo vyras.

Veltinio gaminius dėvėjo kariai. Otilos vadovaujami gunai žygiuose nuo šalčio saugojosi susisukę į veltinio užklotus. Po sunkiais šarvais veltinį dėvėdavo Senovės Romos legionieriai. O iš acte mirkyto veltinio buvo gaminamos skydų detalės, ir apsaugos.

Šiandien vėlimas – viena populiariausių rankdarbių rūšių. Velti šalikėliai, skrybėlaitės, pirštinaitės, švarkeliai, papuošalai, rankinės puošia dailiosios lyties atstoves. Veltinis, naudojamas interjero detalėms gaminti, gali turėti ne tik dekoratyvią, bet ir praktinę paskirtį. Neužmirštamos ir gydomosios veltinio savybės.

Šiuolaikinės darbštuolės naudoja sauso (kamšymo), šlapio ir nanovėlimo būdus. Sausam vėlimo būdui naudojamos specialios kamšymo adatos. Šiuo būdu gaminami nedideli gaminiai, dekoruojama. Šlapiuoju būdu veliami tūriniai arba dideli gaminiai. Nanovėltinis yra veliamas ant medžiagos, dažniausiai šilko, pagrindo. Sykį pamėginus – negali sustoti…
svetainių kūrimas